Strona główna

niedziela, 5 lipca 2015

Ekstrakt śluzu ślimaka w kosmetykach

Historia wykorzystania ślimaków w kosmetyce sięga roku 1980 kiedy to hodowcy ślimaków w Chile zauważyli iż skóra na ich rękach jest gładka i sprężysta, blizny są mniej widoczne a drobne urazy i skaleczenie goją się zdecydowanie szybciej niż na innych częśiach ciała. Wtedy też rozpczęły się badania naukowe i testy nad zbawiennym działaniem ekstraktu ze śluzu ślimaka (Helix Aspersa Muller). Aktualnie istnieją dowody, iż śluz ślimaczy regeneruje i odżywia skórę. Blizny po przebytych chorobach lub oparzeniach szybciej się goją i są mniej widoczne. Ponadto naukowcy stwierdzili silne właściwości przeciwzmarszczkowe. 90 dniowa kuracja ekstraktem ze śluzu ślimaka trwająca spowodowała w 26% zmniejszenie zmarszczek mimicznych oraz 45,5% zmniejszenie drobnych zmarszczek na twarzy.
Pierwsze kosmetyki z ekstraktem ze śluzu ślimaka zaczęto sprzedawać w latach 90-tych natomiast dopiero w 2006 roku nastąpiło oficjalnie wpisanie ekstraktu ze śluzu ślimaka do rejestru International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) pod nazwą snail secretion filtrate.

Śluz Ślimaczy

Ślimak Helix aspersa wydziela dwa rodzaje śluzu. Jeden z nich (limozyna) jest widoczny gołym okiem podczas poruszania się ślimak, zmniejsza tarcie. Jest on lepki, przeźroczysty i nie ma żadnych właściwości odżywczych, które mogłyby być wykorzystane dla ludzi.
Drugi rodzaj śluzu (kryptozyna) jest gęsty, spieniony i biały. Wydzielany intensywnie podczas zagrożenia i stresu. Zmniejsza ryzyko urazów ślimaka podczas działania czynników zewnętrznych, służy do regulacji termicznej oraz stałego nawodnienia zwierzęcia. Ponadto śluz ten pomocny jest podczas hibernacji do zamykania muszli w trakcie hibernacji ślimaków. Posiada on właściwości ochronne, nawilżające, regenerujące i bakteriobójcze. Warto zwrócić uwagę, że nie tylko zwierzęta wydzielają związki obronne podczas zagrożenia. Człowiek również w sytuacjach stresowych wydala z gruczołów skórnych łój, sebum oraz martwe komórki skóry. Produkty te mają ochronić naszą skórę przed potencjalnym stresem biologicznym i tworzyć tzw barierę ochronną naskórka.
Ochronny śluz wydzielany przez ślimaka zawiera mnóstwo składników odżywczych takich ja: kwas hialuronowy, enzymy, glikokoniugaty (mucyna, siarczan hondroityny), proteoglikany, alantoina oraz wiele innych. Wszystkie te składniki są już powszechnie dodawane do produktów kosmetycznych i uważa się, że przynoszą wiele korzyści dla skóry.
Ekstrakt ze śluzu ślimaka zawiera 9 różnych składników aktywnych, które odgrywają główną rolę w regeneracji skóry i redukcji istniejących blizn i zmarszczek:
1. Allantoina-Substancja, która wpływa na nawilżenie naszej skóry. Pomaga wiązać wodę w górnych warstwach naskórka nie dopuszczając do wysuszenia. Wspomaga również złuszczanie martwych komórek naskórka dzięki czemu cera szybko się regeneruję. Alantoina ma także działanie antyoksydacyjne, zmniejsza stany zapalne skóry i zapobiega podrażnieniom
2. Peptydy białkowe-Przyśpieszają gojenie się ran, Działają poprzez zwiększenie aktywacji naturalnego systemu obrony organizmu zwiększając liczbę leukocytów we krwi, wywołując tym samym szybką regenerację komórek skóry
3. Witaminy-Źródło wielu składników odżywczych. Odpowiedni poziom witamin jest niezbędny do szybkiej regeneracji skóry. Bogactwo witamin zawarte w Helix aspersa sprawia, że skóra staje się jasna, gładka i zdrowa
4. Naturalne związki antybakteryjne-Pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji, nie dopuszczają do rozwoju trądziku i innych niedoskonałości na skórze. Istniejące zmiany skórne szybko się goją, nie tworząc większych stanów zapalnych
5. Kolagen- Ułatwia regeneracje ran i uszkodzeń skóry po oparzeniach nie dopuszczając do tworzenia się przerostów i blizn
6. Elastyna-Odpowiedzialna za elastyczność skóry, nadaje sprężystość i gęstość skórze
8. Kwas glikolowy-Usuwa martwe komórki skóry z powierzchni naskórka osłabiając lipidy, które utrzymują martwe komórki skóry razem. Stosowanie kwasu glikolowego rozjaśnia przebarwienia i wygładza skórę.
9. Peptydy BoNT-L-Ten specyficzny łańcuch peptydowy występujący w ekstrakcie ze ślimaka zapobiega tworzeniu się blizn przerostowych podczas gojenia się skóry.

Hodowla ślimaków 

Proces hodowli ślimaków, uzyskania i obróbki śluzu jest długotrwały i kosztowny. Sam ekstrakt jest bardzo niestabilny, delikatny i trudny w transporcie. Świeżo uzyskany surowiec należy jak najszybciej użyć do produkcji kosmetyku, zbyt długi okres leżakowania może doprowadzić do destabilizacji substancji, oraz jej dezaktywacji. Dwa rodzaje śluzu ślimaka (limozyna i kryptozyna) w żadnym razie nie mogą zostać zmieszane, ślimaki muszą być zdrowe, a proces pozyskiwania śluzu musi odbywać się dla nich bezinwazyjnie, w przeciwnym razie zaczną wydzielać niepożądane toksyny. Dlatego właśnie otrzymanie śluzu wysokiej jakości nie jest procesem łatwym, musi zostać zachowana należyta dbałość, a dla zapewnienia jego czystości wymagana jest stała kontrola sanitarna. 
Aby dana partia surowca mogła zostać użyta do produkcji kosmetyków musi w niej zostać stwierdzona   odpowiednia zawartość czterech podstawowych składników: kolagenu, elastyny, alantoiny i  kwasu glikolowego.


 

Rodzaje ślimaków wykorzystywane w kosmetyce 

W przemyśle kosmetycznym najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje ślimaków:
1. Ślimak mały szary (Helix Aspersa Muller)-Preferuje chłodny i wilgotny klimat. Mięczak ten jest objęty całkowitą ochroną gatunkową, a pozyskiwanie go ze środowiska naturalnego jest całkowicie zabronione. Ślimak osiąga całkowitą masę ciała od 6 do 16 g. Mimo tak małej masy jest wykorzystywany w kuchni jako przysmak o dużych walorach smakowych. Kupujący chętnie przyrządzają potrawy z jego użyciem dlatego, że nie wymaga on patroszenia oraz oddzielania worka trzewiowego. Jada się go w całości, odrzucając jedynie muszlę.


2. Ślimak afrykański (Achatina fulica) roślinożerny ślimak lądowy . Ich jajowata, wydłużona muszla osiąga rozmiary 10–20 cm (u achatiny zwyczajnej do 30 cm, a masa ciała 0,5 kg. Jaja tych ślimaków mają wygląd i wielkość jaj ptasich (do 2,5 cm). Niektóre gatunki są zbierane w celach konsumpcyjnych, a także hodowane jako zwierzęta domowe. Pochodzą z terenów Afryki Środkowej, gdzie zamieszkują tereny wilgotne, bogate w bujną roślinność. Koncentracja składników odżywczych u ślimaków afrykańskich jest bardzo wysoka. Produkują one od 4 do 5 razy więcej chondroityny niż inne ślimaki. Dlatego również ślimaka afrykańskiego hoduje się do pozyskiwania śluzu, którego ilościowo jest więcej i w którym koncentracja składników aktywnych jest o wiele wyższa.



Działanie śluzu ślimaka na naszą skórę

Kosmetyki z ekstraktem ze śluzu ślimaka posiadają szerokie spektrum działania na naszą skórę. Podstawową ich funkcją jest przyśpieszona regeneracja skóry. Ekstrakt powoduje wzrost aktywności  fibroblastów, które wpływają na funkcję i budowę skóry. Ponadto działa na uszkodzony kolagen dostarczając hemocyjaninę bogatą w tlen niezbędny do kształtowania się kolagenu. Procesy naprawcze skóry są przyśpieszone, skóra goi się szybciej a istniejące blizny, niedoskonałości i zmarszczki ulegają znacznej redukcji.

Śluz ślimaków może być stosowany w preparatach kosmetycznych do pielęgnacji skóry lub też do leczenia skóry twarzy, a także szyi i rąk. Blizny po oparzeniach, po zabiegach chirurgicznych oraz wszelkiego rodzaju ran i uszkodzeń skóry goją się szybciej.  Jest również pomocny w niwelowaniu rozstępów i żylaków.
Kremy ze śluzem ślimaka są idealne do każdego rodzaju skóry. Utrzymują równowagę fizjologiczną między składnikami skóry, stymulują procesy odnowy oraz poprawiają jej napięcie i strukturę. Działanie peelingujące zawartego w kryptozynie kwasu glikolowego skutecznie rozjaśnia cerę, a bogactwo kolagenu poprawia owal twarzy. 

Jest wiele różnych kosmetyków  z różną zawartością ekstraktu ze śluzu ślimaka (od 30% do70%). Forma jaką przyjmują kosmetyki to najczęściej kremy nawilżające które można stosować dwa razy dziennie (1, 2). Taka formuła jest bardzo wygodna do aplikacji a składniki aktywne mogą łatwo wnikać w skórę przez długi czas. Ekstrakt ślimaków dodawany jest również do kremów BB, które posiadają wielofunkcyjne działanie (3, 4). Nie tylko ukrywają niedoskonałości i wyrównują koloryt cery ale również pielęgnują skórę.  Ekstrakt można znaleźć również w innych kosmetykach, serum (6), toniki, maseczki (5) itd.

Najbardziej popularne koreańskie produkty z ekstraktem ze śluzu ślimaka, które można kupić na stronie MY ASIA  to:

1-Holika Holika Prime Youth Black Snail Repair Cream, 2-Lioele Intensive Time Reversing Snail Cream, 3-Holika Holika Prime Youth Black Snail Repair BB Cream, 4-Loele Super Gold Snil BB Cream, 5-Lioele Intensive Snail Reversing Mask, 6-Lioele Pore Clean & Tightening Dr. Ampoule

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz